Nowa budowa, remont czy szybka naprawa to prace, które nie obejdą się bez użycia wiertarki udarowej. Prawidłowe działanie każdego narzędzia w dużej mierze zależy od sposobu jego użytkowania, dlatego warto poznać kilka zasad, których należy przestrzegać przy obsłudze wiertarki udarowej.
1. Bezpieczeństwo przede wszystkim
Rozpoczynając jakiekolwiek prace przy użyciu wiertarki udarowej, należy się upewnić, że nie posiada ona żadnych uszkodzeń i jest zdolna do pracy. Uszkodzony przewód sieciowy, źle zamontowane wiertło w uchwycie czy takie, które jest już stępione, powodują, że użycie wiertarki udarowej może być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Jeżeli występują jakiekolwiek jej uszkodzenia, niezwłocznie należy naprawić wiertarkę. Nawet drobne usterki mogą spowodować więcej szkody, niż pożytku.
2. Zalecenia producenta
Pierwszą, podstawową czynnością, jaka powinna rozpoczynać prace z wiertarką udarową, powinno być zapoznanie się z jej instrukcją obsługi. Zalecenia producenta pozwolą na dokładne poznanie narzędzia i uniknięcie powstawania usterek poprzez niewłaściwe użytkowanie. Jest to również pewność, że korzystamy z niej w bezpieczny dla naszego zdrowia sposób.
3. Podstawy użytkowania biegów wiertarki
Po zapoznaniu się z instrukcją obsługi wiertarki udarowej należy dostosować naszą pracę do jej możliwości. Trzeba pamiętać o dobieraniu właściwej liczby obrotów i momentu obrotowego do typu pracy oraz materiału, w którym zostaje ona wykonana. Bieg pierwszy, czyli wolne obroty, wykorzystuje się m.in. przy wierceniu z udarem, wkręcania i wykręcania wkrętów czy śrub, a także mieszania oraz wycinania otworów o dużej średnicy. Bieg drugi, czyli wysokie obroty, służy m.in. do wiercenia otworów w drewnie czy metalu. Należy pamiętać o dostosowaniu średniej prędkości obrotowej do średnicy wywiercanego otworu – im mniejszy otwór, tym większa prędkość na początku wiercenia.
4. Sposób pracy z wiertarką
Oprócz odpowiedniego użytkowania biegów wiertarki warto pamiętać o innych czynnościach, które nieprawidłowo wykonywane mogą uszkodzić wiertarkę udarową. Należy dbać m.in. o prawidłowe trzymanie wiertarki: ramię ustawione do osi wiercenia, równolegle do wiertła i prostopadle do rękojeści wiertarki. Ważne jest także to, by nie przegrzać wiertarki jej nadmierną pracą czy zatkanymi otworami wentylacyjnymi oraz nie zmieniać trybu pracy i kierunku obrotów w trakcie pracy jej silnika. Nie wolno również wykorzystywać wstecznego kierunku obrotów do wykręcania wierteł z materiału – w ten sposób ulegają one uszkodzeniom. Ten tryb przeznaczony jest tylko do wykręcania śrub i wkrętów.